Evliya Çelebi ve Ölümsüzlük Suyu - 2014

Evliya Çelebi ve Ölümsüzlük Suyu - 2014

Kasım 26, 2014 | Faruk

Evliya Çelebi ismi geçince kızım için çok güzel olur diye eşim ve kızımla gittik, ama çoook pişman olduk.

Tanıtımlarında

Eskilerin deyimiyle Ab-ı Hayat’ın, yani Ölümsüzlük Suyu'nun peşinde olan gezgin Evliya Çelebi'nin tek arzusu dünyanın her yerini gezebilecek kadar uzun yaşamaktır. Fakat 1600'lü yıllarda Nil Nehri kıyısında ölümsüzlük suyuna ulaşan Evliya Çelebi'yi kötü sürprizler beklemektedir. Kötü kraliçe, Evliya Çelebi'yi cezalandırır ve Çelebi uzun bir uykuya dalar. Uyandığındaysa kendisini günümüz İstanbul'unda buluverir! üstelik 400 yıl önce suyu beraber içtiği dostu kaz da yanındadır. Fakat kötü kraliçe, asırlar ötesinden gelip Evliya Çelebi’nin yakasını İstanbul’da rajat bırakmayacaktır! Film, 1600'lü yıllarda yaşamış, tarihimizin en önemli figürlerinden biri olan ve yaşadığı süre boyunca edindiği gözlemleri Seyahatnâme ismini verdiği önemli kaynakta bir araya getiren Evliya Çelebi'yi konu ediniyor. 

diyor ama  olayın Evliya Çelebi ile hiç ilgisi yok. Tamamen havayolu şirketinin reklamı için yapılmış deneme amaçlı bir animasyon.Ve konuda sadece karakterin isminin Evliya Çelebi olması dışında bir beklentiniz olmasın.

Her ne kadar seslendirme de Haluk Bilginer,Cengiz Küçükayvaz, Ahmet Kural, Murat Cemcir gibi çok kaliteli insanlar olsa da filmi kurtarmaya yetmemiş.

Konu çok zayıf, kurgu kötü, senaryo vasat bile değil. 

Nadiren sinemaya verdiğim paraya acırım ama bu filme verdiğim para gerçekten içime oturdu. Yabancılar da filmlerin içine bol reklam koyuyor ama gözünüze sokmuyor. Ki senaryo adamakıllı olsa yine kurtarabilirdi. 

Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Paranıza yazık... Tv ye düşünce izlersiniz...

{fa} ruk

Software Developer

e-Sosyal

:)

Ankara