Amatör Denizci Belgesi Nasıl Alınır

Amatör Denizci Belgesi Nasıl Alınır

Nisan 24, 2017 | Faruk

Amcamın gazıyla merak sarıp aldığım Amatör Denizci Belgesini nasıl alabileceğinize dair aşamları çok kısa ve aşama aşama aktaracağım. 

1. https://ades.udhb.gov.tr/ sitesine girip üye olarak kullanıcı adı ve şifrenizi alıyorsunuz.

2. Ulaştırma Bakanlığı Amatör Denizcilik Eğitim Sistemine giriş yaptıktan sonra, 24 üniteden oluşan ADB eğitiminizi online olarak tamamlamanız gerekiyor.

3. Amatör denizcilik eğitiminizi tamamladıktan sonra sistem tarafından size özel seri numaralı Katılım Belgesi veriliyor. bu belgeyi yazıcıdan çıktı alın.

4. Bünyesinde K.B.B ve GÖZ hastalıkları doktoru çalıştıran herhangi bir sağlık kuruluşundan (tıp merkezi, hastane vs.) sağlık raporu almanız gerekiyor. K.B.B. için sağlam raporu, GÖZ için renk körlüğü ve gece körlüğü yoktur ibaresi olacak. bu rapor hem devlet hem de özel hastaneden alınabiliyor. Ben Ankara'da özel bir tıp merkezinden aldım. 2017 Şubat ayında 70 TL verdim. 

Rapor sonucunda "Amatör denizci belgesi alabilir" ibaresi yazılacak. Bu raporun sınavdan en çok 4 ay önce düzenlenmiş olması gerekiyor. Bu raporu tarayıcıdan tarattırın.

5. Vesikalık fotoğraf. (1 adet, dilekçe üzerine yapıştırılacak) Sisteme yüklenecek fotoğraf ise 100x120 boyutlarında olacak.Gerekli açıklamaları fotoğrafı yüklerken sistemde uyarı olarak görüyorsunuz zaten. Biyometrik fotoğrafınızı kullanmanızı tavsiye ederim. Yükleme yapılacak fotoğrafı tarayıcıdan tarattırın.

6. Sınav ücret dekontu: (Sınava giriş ücreti Ziraat Bankası Bakanlıklar Kamu Girişimci Şubesi 7064441-5008 nolu hesaba Amatör Denizci Belgesi sınavı için 50 TL, Kısa Mesafe Telsiz Operatörü sınavı için 50 TL). Bu makbuzu da taratın.

7. http://gss.gasm.gov.tr/ adresine girerek sisteme kayıt olun ve sırasıyla; Kullanıcı(ADS) => ADS->Aday İşlemleri menüsüne girin. Bu sayfada fotoğrafınızı, sağlık raporunuzu, sınav harcı dekontunuzu, kurs bitirme belgesi seri numaranızı sisteme yükleyip, iletişim bilgilerinizi düzenleyin.

8. Bağlı olduğunuz liman başkanlığı 2 gün içinde başvurunuzu onaylayacak. Başvurunuz onaylandığında size eposta yollanıyor. Eğer başvurunuz bu sürede onaylanmaz ise bağlı olduğunuz liman başkanlığını telefonla arayarak başvurunuzun onaylanmasını talep edin. Telefon numaralarına şu sayfadan ulaşabilirsiniz: http://gss.gasm.gov.tr/goss/genel/GSSMerkezleri.aspx

9. Başvurunuz onaylandıktan sonra http://gss.gasm.gov.tr/ adresine tekrar girerek Kullanıcı(ADS) => ADS->Aday İşlemleri menüsünden "Başvuru ve Randevu Alma" kısmından SINAV'a girmek istediğiniz tarih ve saati seçin. Randevu tarihlerine şu linkten bakabilirsiniz: http://gss.gasm.gov.tr/goss/genel/RandevuTarihleri.aspx

10. Seçtiğiniz gün ve saatte nüfus cüzdanınızla birlikte ilgili liman başkanlığının sınav merkezine gidin. Sınavlar bilgisayar ortamında, gözetmen eşliğinde, her bilgisayarda kameralı ve çevrimiçi olarak yapılıyor. 

11. Sınavda 50 soru soruluyor. Geçme notu 100 üzerinden 60. Soruları cevaplamak için 60 dakikanız var. Sınavın sonuna kadar kalarak mutlaka tüm soruları gözden geçirin. Sınav sırasında ekranda ne kadar sürenizin kaldığını görebiliyorsunuz. Hesaplama gerektiren soruları en sona bırakıp, daha sonra cevaplayabiliyorsunuz. Cevapsız soru bırakmışsanız onuda görebiliyorsunuz. Yanlış cevaplarınız doğruları götürmediği için boş soru bırakmamanız sizin yararınıza.Benim notum 96 idi.

Sınav oturumu biter bitmez sınav sonucunuzu öğreniyorsunuz. Bu yüzden sınava giderken kazanacağınızı düşünerek;

ADB İÇİN:

  1. Nüfus cüzdanı fotokopisi
  2. 2 fotoğraf
  3. ADES eğitiminin tamamlandığına dair Katılım Belgesi çıktısı
  4. 18 yaşını bitirmemiş adayın velisi/vasisi tarafından muvafakatname (örnek için tıklayınız)
  5. GASM sitesine yüklenmiş sağlık raporunun aslı
  6. GASM sitesine yüklenmiş sınav giriş dekontunun aslı
  7. Sınav sonrası sınavı kazanan kişiler için Veraset ve Harçlar Vergi Dairesine belge harçlarının yatırıldığına dair dekont yanınızda olsun.


Sınav sonrası, (muhtemelen aynı binada) gemi adamları işlemleri masasından dilekçe örneği temin edin. Dilekçeyi doldurarak vesikalık fotoğrafınızı ilgili yere yapıştırın.

Kurumda ücretsiz internet masaları var. Birini kullanarak http://odemeler.udhb.gov.tr adresine giriş yaparak kendi bilgilerinizle sisteme girdikten sonra, 26,10TL olan amatör denizci belge harcınızı tahakkuk ettirin. C-kodu ile halk bankasına giderek ödemeyi yapıp tahsilat makbuzlarınızı alın.

Artık elinizdeki  evrakları teslim ederek, amatör denizci belgenizin düzenlenmesini talep edebilirsiniz:

Hayırlı olsun .

Bu yazıdan sonra ki tarihlerde sistem ve uygulama değişiklikleri olabileceğini göz önünde bulundurarak mutlaka Resmi internet sitesine göz gezdirin.

 

{fa} ruk

Software Developer

e-Sosyal

:)

Ankara