Resimlere Watermark / Filigran Eklemek

Resimlere Watermark / Filigran Eklemek

Aralık 27, 2017 | Faruk

Web uygulamalarına resim / fotoğraf yükleme olaylarının en sıkıntılı yanı bu imajların izinsiz olarak alınması ve kullanılması. Bu durumla herkes mutlaka karşılaşır. Aslında genel kullanılan imajların alınmasında pek bir sıkıntı yok ancak telif hakkı içerebilecek imajları yüklerken herkes bir tereddüt yaşar.


Mesela bir blog ya da fotoblog yaptınız ve burada çektiğiniz fotoğrafları ya da karakalem çalışmalarınız eksizler gibi imajlar yayınlıyorsunuz, birkaç gün sonra bu imajı birinin sosyal medya hesabında ya da daha sonrasında bir markanın ürettiği bir üründe baskı olarak kullanıldığını görme ihtimaliniz çok fazla. İnternette bu tip durumlarla ilgili hazırlanmış bir çok yazı ile karşılaştım. X bir ülkede ki bir amatör ressamın bir çizimi Y ülkesinde üretilen bir giysi ya da kahve fincanına baskı olabiliyor ve hak sahibinin haberi bile olmadan satışı yapılabiliyor. 


Bu tip durumlardan korunmanın uygulama geliştirici açısından en uygun yöntemi webe yüklenen imajın kalitesini biraz düşürmek ve üzerine watermark olarak bilinen filigran yazı yazmak. Yani imajın üzerinde istediğiniz bir alana çok da abartılı olmamak kaydıyla isminiz ya da web sitesi adı gibi bir yazı iliştirmek.
Gelelim bunu C# MVC altında nasıl yapılacağına.


1    İlk olarak yükleme dönüştürme işlemlerinde kullanacağımız ImageResult isimli bir class oluşturuyoruz.
 

2-    Yükleme işleminde esas işleri yaptıracağımız bir ImageUpload classına ihtiyacımız var. ImageUpload.cs isimli bir class oluşturarak ağaşıda ki metoıd ve tanımları ekliyoruz.
 

3-    Controller da resmi yükleme yapmak ve üzerine Watermark / Filigran yazmak

 

Hayrını görün :)

{fa} ruk

Software Developer

e-Sosyal

:)

Ankara